Drobečková navigace

Pražská a Středočeská liga TFA dospělých a dorostu 2021 – od začátku až do konce

Příznivcům hasičského sportu tento rok určitě nemohlo v rámci dění kolem TFA závodů uniknout zrození Pražské a Středočeské ligy v disciplínách TFA pro dospělé a dorost. Tato liga letos odstartovala svůj historicky 1. ročník, připravila si hned 9 závodů na území hl. m. Prahy a Středočeského kraje a určitě jste o ní neslyšeli naposledy.

Zpět

Ti z vás, kteří se tomuto odvětví hasičského sportu věnují již delší dobu, si zajisté vzpomenou na kdysi probíhající Středočeskou ligu v TFA. Jenže ta nová se od ní významně liší prakticky ve všech směrech. Pražská a Středočeská liga TFA dospělých a dorostu je počinem TFA týmu Praha. Prvotní nápad se zrodil v hlavách Josefa Mandyse a Tomáše Sirotka, a následně se tým "motající se kolem" rozrostl v partu cca 15 stálých členů. Na realizaci jednotlivých závodů se spolu s TFA týmem Praha vždy podílely i místní sbory dobrovolných hasičů nebo místní JPO.

Cílem spolupráce bylo vytvořit závody, které budou na úrovni ve všech směrech - jak po organizační stránce, tak pro všechny zúčastněné - nejen pro závodníky, ale i diváky. Na všech závodech tak byly připraveny paralelní tratě, a ač byla snaha postavit tratě na všech závodech identicky, ne všude se to vzhledem k prostorovým možnostem podařilo. Za ideálních podmínek na soutěžící čekaly postupně následující disciplíny – zapojení a roztažení hadicového vedení, hammer box, transport kanystru tunelem, přenos závaží, převracení pneumatiky, transport figuríny, opření žebříku, vytažení závaží na lešení, motání hadic a na závěr překonání 3m bariéry. Závodníci všechny překážky překonávali v předepsané výstroji a výzbroji, vždy postupně za sebou bez přestávky.

PSC-liga-TFA-2021_prohlidky-trati

A jelikož se v celém seriálu soutěžilo hned v několika kategoriích (dorostenky, dorostenci, ženy a muži 18+, ženy 30+ a muži 35+), byly u jednotlivých disciplín upravovány hmotnosti břemen nebo vzdálenosti pro transport, případně provedeny i jiné úpravy.

TFA tým Praha disponuje prakticky vším potřebným k pořádání jednotlivých soutěží – od překážek až po stopky. Uspořádání každého ligového závodu se tak pro jeho členy stalo víkendovým maratonem. Vše vždy začínalo potřebnou “administrativou”, která trvala samozřejmě déle - přihlašování, příprava startovních listin, ale i sledování neustále se měnících covidových opatření. Den před závodem byl pro tým vždy ve znamení nakládky překážek a dalšího potřebného materiálu, přesunu na místo závodu a následně již společně s pořadatelskými sbory během večerních hodin probíhala stavba tratí.

PSC-liga-TFA-2021_stavby-trati

Po této “rozcvičce”, kdy se musí přesunout hezkých pár tun materiálu, si členové týmu samozřejmě nemohli účast v závodě nechat uniknout, a druhý den porovnávali síly s ostatními. Po ukončení závodu pak zbývalo “již jen” všechno sbalit a uklidit, naložit a přesunout zpět do Prahy na vyložení. A do toho všeho se někam musí vejít i spousta hodin strávených nad přebíráním a výběrem fotek, psaním článků, kompletací výsledků, komunikací s pořadatelskými sboryAle jak se říká - kde je vůle, je i cesta. A i přesto, že všechno okolo organizace ligy stojí spoustu sil, nervů a odhodlání, v konečné fázi je nám největší odměnou spokojenost (snad nejen naše, ale i závodníků) a víkend strávený se skvělou partou lidí (nebo spíš bláznů), kteří jsou na stejné lodi!

První závod

Jak všichni víme, letošní soutěžní sezóna byla zkrácena, a konání akcí o větším počtu lidí bylo umožněno až ke konci května. A tak nebyl čas ztrácet čas. Proto první závod proběhl hned (nebo až) 26. června ve Veselé u Mnichova Hradiště. Soutěže se zúčastnilo celkem 23 závodníků ve všech šesti kategoriích. I přesto, že to není nijak vysoké číslo (a počet závodníků se může naopak zdát malý), nic jsme nevzdávali. Přeci jen v termínu prvního ligového závodu se na území ČR rozběhly i jiné ligové závody, a to jak v TFA, tak i v požárním sportu.

PSC-liga-TFA-2021_startovni-pole

Po Veselé následovalo dalších 8 závodů – Rakovník, kde se bylo přihlášeno již přes 50 závodníků, Prague Fireman Race TFA v pražských Satalicích, který probíhal zároveň s Dětskou ligou TFA Praha a počet účastníků se tak dostal na celkových 81 závodníků. Další závody pak postupně proběhly ve Starém Kolíně, Broumech, Říčanech, Březnici, Vlašimi a finále se odehrálo v Plchově, přičemž počet účastníků již pod hranici 50 neklesl a u posledních dvou závodů byla dokonce naplněna maximální kapacita 70 startujících (včetně většího množství přihlášených náhradníků).

A jak se dařilo závodníkům?

Podmínkou pro zařazení do celkového hodnocení ligy byla účast na min. 7 závodech z celkových 9. Pokud se závodník zúčastnil více závodů, body se započítaly pouze za 7 nejlepších umístění, v případě shodného počtu bodů rozhodoval větší počet lepších umístění. Tuto podmínku splnilo celkem 29 účastníků napříč všemi kategoriemi.

V kategorii DOROSTENCŮ v ligovém hodnocení bojovalo celkem 6 závodníků.

Nejlépe ze všech si počínal Filip Kolouch (SDH Praha – Kunratice) a zaslouženě tak obsadil 1. místo se 163 body. Stříbrnou příčku v těsném závěsu (s pouhým rozdílem 1 bodu na umístění nejvyšší) vybojoval David Frýbert (SDH Praha – Braník) se 162 body. Zde je vidět, že v celkovém hodnocení velmi záleží na vyvážených výkonech, protože i přesto, že David zvítězil celkem ve 4 závodech a Filip “jen” ve 2, o celkovém vítězství rozhodl jeden “méně povedený závod” Davida a jeho umístění na 5. místě, kdežto Filip se vždy umístil na stupních vítězů. Bronzové umístění si pak odvezl Jan Kolář (SDH Praha- Satalice) s celkovým počtem 146 bodů. Bramborovou pozici obsadil Dominik Růžička (SDH Praha - Satalice) se 116 body, pátou příčku bral Viktor Jirků (SDH Praha - Ďáblice) s celkovými 112 body a na šestém místě se umístil Mikuláš Petřina (SDH Praha - Satalice) se 102 body.

PSC-liga-TFA-2021_vyhodnoceni_dorostenci

Vytrvalých závodnic v kategorii DOROSTENEK, které splnily podmínku účasti na min. 7 ligových závodech, bohužel moc nebylo, a tak do hodnocení zasáhly "jen" 3 závodnice.

Zlatou příčku zaslouženě vybojovala Kateřina Šachová (SDH Praha – Kolovraty) s celkovými  167 body, jelikož se na všech 8 absolvovaných závodech vždy umístila na stupních vítězů. Stříbro v této kategorii brala Nikola Chvojková (SDH Jenštejn)  se 160 body a bronz patřil nejmladší závodnici, která do ligového hodnocení zasáhla - Sáře Burkové (SDH Trhový Štěpánov) se 152 body.

PSC-liga-TFA-2021_vyhodnoceni_dorostenky

K oběma kategoriím dorostu je třeba zmínit, že někteří závodníci dosud nedosáhli ani 15 let a bojovali tak s např. o 4 roky staršími. A v tomto věku se jedná o velmi podstatný rozdíl, klobouk dolů. 

Nejpočetnější skupinu tvořila kategorie MUŽI 18+, kde se do celkového hodnocení probojovalo 8 závodníků.

Na posledním závodu v Plchově se rozhodovalo nejen o tom, kdo obsadí stupínek nejvyšší, ale vedl se zde i boj o bronzovou pozici. Vítězství v prvním ročníku ligy nakonec vybojoval Tomáš Sirotek (SDH Doubek) se 171 body a s nepatrným rozdílem 2 bodů na druhém místě skončil Dominik Matouš (SDH Železný Brod) se 169 body. Divácky zajímavější bylo i to, že oba závodníci na posledním závodě běželi ve stejném rozběhu. A kdo obsadil další příčky? Stalo se i něco neočekávaného - při celkovém vyhodnocení muselo být uplatněno i pravidlo většího počtu lepších umístění, jelikož na třetím a čtvrtém místě jsme měli bodovou shodu.  Třetí místo tak obsadil Vladimír Židlický (SDH Chrastava) se 122 body a v tomto případě opravdu nezáviděníhodnou bramborovou pozici obsadil Michal Fabián (JSDH Těpeře) také se 122 body. Páté místo pak obsadil Radek Protiva (SDH Uhlířské Janovice) se 115 body, šestou pozici vybojoval Jan Kapek (SDH Čechtice)68 body a unikl tak v hodnocení o pár bodů svému bratrovi Jakubovi Kapkovi, který získal celkem 62 bodůsedmé místo k tomu. Na osmém místě se se ziskem 28 bodů umístil Šimon Fork (JSDH Praha - Kunratice), který byl v kategorii Muži 18+ velmi čerstvě a věříme, že příští rok hodnocením pěkně zamíchá.

PSC-liga-TFA-2021_vyhodnoceni_muzi18+

Podobně obsáhlá byla i kategorie MUŽI 35+ s celkem 6 závodníky spadajícími do celkového hodnocení.

Závodníci se v této kategorii předháněli na každém závodu, a tak před posledním kolem nebylo o stupních vítězů rozhodnuto prakticky vůbec. Vše se rozhodovalo právě až v Plchově. Nejlepším se stal Michal Mareš (SDH Běleč) se 163 body, druhé místo obsadil Robin Bureš (SDH Cítoliby) se 161 body, a třetí skončil Jakub Semrád (SDH Mladá Vožice) s počtem 158 bodů. Na čtvrtém místě se umístil Josef Mandys (SDH Praha - Satalice) se ziskem 126 bodů, následovaný kolegou ze sboru Jiřím Jirovským (SDH Praha - Satalice), který s 67 body obsadil 5. místo. Na šestém místě21 body skončil Martin Lomňančík (SDH Kostomlaty pod Řípem), který svou TFA kariéru odstartoval právě na prvním ligovém závodu ve Veselé u Mnichova Hradiště a rovnou s námi absolvoval celou sérii závodů.

PSC-liga-TFA-2021_vyhodnoceni_muzi35+

Ani kategorie ŽENY 18+ nezůstala s počtem 5 umístěných závodnic pozadu.

O nejlepším umístění bylo sice rozhodnuto již před posledním závodem, ale u dalších příček se vše mohlo ještě trochu zamotat. Vítězství v lize si odvezla Eliška Vrbová (SDH Cítoliby) s celkovým součtem 173 bodů. Druhá skončila Adéla Šaňková (SDH Vlašim) se 163 bodytřetí pozice patřila Marii Tarantové (SDH Dalešice) s počtem 155 bodů. Čtvrtou příčku vybojovala Pavla Reichová (SDH Praha - Braník) se ziskem 145 bodůpátá se se 116 body umístila Zuzana Tomková (SDH Velešín), pro kterou byla “dospělácká” kategorie také novinkou.

PSC-liga-TFA-2021_vyhodnoceni_zeny18+

Nejmenší obsazení bylo v kategorii ŽENY 30+, kde podmínku celkového hodnocení splnila jen jedna závodnice, a to Pavlína Dlasková Hoření (SDH Příšovice) se 175 body. I kdyby ale do hodnocení zasáhlo více závodnic, nic by se v celkovém hodnocení nezměnilo, protože Pavlína zvítězila na všech 9 závodech ligy - ANO, VŠECH DEVÍTI, a konkurenci by tak nechala daleko za sebou. 

PSC-liga-TFA-2021_vyhodnoceni_zeny30+

Pokud byste se chtěli podrobněji podívat, jak závodníci dopadli na jednotlivých závodech a porovnat jejich výkony, velkou tabulku vyhodnocení naleznete ZDE.

A co bude dál?

Chvíli to mohlo vypadat, že jsme po konci 1. ročníku ligy polevili, ale opak je pravdou. Prakticky ihned s ukončením ligy začaly přípravy na další ročník. Ještě v listopadu proběhla schůze TFA týmu Praha s pořádajícími sbory, kde jsme si předali velmi důležitou zpětnou vazbu k proběhlému ročníku, ale především jsme začali s plánováním 2. ročníku. V průběhu zimních příprav vás budeme informovat o tom, co vás příští rok čeká a nemine (a nebude toho málo). Malá ochutnávka - změna bude nejen v pravidlech a ve stavění drah, ale úprava čeká i některé překážky.

Zároveň jsme na schůzi také doladili termíny a místa závodů pro sezónu 2022. Liga tentokrát bude zahrnovat celkem 10 závodů, přičemž pro zařazení do celkového hodnocení v lize platí stejná podmínka jako letos - účast na min. 7 ligových závodech.

Do diářů na rok 2022 si tak můžete zaznamenat tyto termíny:

PSC-liga-TFA_terminovka-2022

To už je nyní opravdu vše, my se ponoříme zpět do příprav…

 A nezapomeňte nás sledovat také na našem Facebooku a/nebo Instagramu, ať vám nic neunikne :)

TFA tým Praha přeje VŠEM klidné prožití vánočních svátků a do nového roku pevné zdraví, hodně štěstí a úspěchů po všech stránkách.

Zpět

Další zprávy: reportáž